czwartek, 21 października 2010

Zagadka nr 1239

Zagadka mniej typowa, bo raz że mapa przedwojenna, dwa że nie mam pojęcia co-to-jest i dlatego zapytowuję szanowne towarzystwo :) Kampinos, jak widać, interesuje mnie obiekt parkopodobny w środkowej części mapy, po lewej. Dziś zachowały się tylko zewnętrzne granice czyli obrys.

11 komentarzy:

 1. Masz na myśli ten układ alejek(?) na północ od wzniesienia 103 (Łuzowa Góra)? Jakoś wątpię, żeby to dokładnie rzeczywistości odpowiadało, ale kto wie... Tam zawsze siedziało wojsko, o tutaj: http://mapa.ump.waw.pl/ump-www/?zoom=15&lat=52.32026&lon=20.86202&layers=0000B0TT&mlat=52.32055&mlon=20.86329&mbody=WCD
  było za PRL Wojskowe Centrum Dowodzenia - obecnie totalna ruina, duże dzieci się tam bawią w wojnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie to wygląda na plany parcelacji. Może planowano założenie tam osiedla(miasto-las)?

  OdpowiedzUsuń
 3. albo kamuflaż tych urządzeń wojskowych w formie niby-osiedla

  OdpowiedzUsuń
 4. oczywiście, tylko na mapie.
  PS, też kiedyś zwróciłem na to uwagę, ale potem zapomniałem :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie się wydaje, że ten "układ uliczek" jest wybtnie przedwojenny (miasto-las) i nie ma nic wspólnego z (powojennym?) Centrum Dowodzenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pytanie czy przed wojną też tam było wojsko? Chyba nie... kiedyś podobno były plany jakiegoś miasta ogrodu w okolicy (Dąbrowa Leśna w założeniu miała nim być). Może faktycznie to była parcelacja, pytanie czy te alejki wytyczono? Bo jeśli tak, to jakiś ślad w terenie powinien być. Czy macie dostęp do jakichś innych przedwojennych map tego terenu?

  OdpowiedzUsuń
 7. Na przedwojennych mapach czasem są narysowane "plany na przyszłość" - to chyba nigdy nie zostało nawet zaczęte.

  OdpowiedzUsuń
 8. Też racja. Z drugiej strony drogi po obrysie istnieją. Więc może coś tam gdzieś? Z nadzieją rzekła lavinka i postanowiła zdjąć iksika :)

  OdpowiedzUsuń
 9. układ ulic przedwijenny, bo i mapa przedwojenna. trza by spytać znawcę jakiego, co to za założenie. czyj to był grunt.

  OdpowiedzUsuń
 10. Teren pod Centrum Dowodzenia Atomowego został przekazany wojsku dopiero w latach 60.

  Też bym obstawiał że to parcelacja pod miasto ogród (o czym mejlowałem lavinkce gdy dawała tą zagadkę, niestety w pracy blogspot mi nie działa), zwłaszcza że wtedy powstawała właśnie osiedle Dąbrowa Leśna (co widać na mapie).

  A w przewodniku po Puszczy wyczytałem takie coś:
  "Na południe od mokradeł Łuży, po obu stronach szlaku żółtego ku Wólce Węglowej, miało w latach międzywojennych powstać miasto-ogród Łuże. Sporządzono plan, przeprowadzono parcelację i zaczęto sprzedaż gruntów, lecz wkrótce wybuchła wojna."

  Prawie się zgadza ;-) Bo to z mapy jest na północ a nie na południe, ale to może być to, nie takie "byki" bywają w przewodnikach ;-P

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak dokładnie to jest na pn-zachód od Łuży, chyba że wtedy mokradła były wszędzie dookoła, jak w tym roku ;)

  OdpowiedzUsuń