Hmm, płaskorzeźba z podpowiedzi dzierży atrybuty nauki i mądrości. Z sejmem coś wspólnego miał też Jan Biernacki, ale ejst "niegóglowalny" (a skoro nie ma go w góglu, to nie ma go wcale ;) więc nie wiem...
2. No to mamy odpowiedź na pytanie 2- autorem figury i reliefu był A. Żurakowski. Wykonał też płaskorzeźby w sali sejmowej. Czekam na odpowiedź na pytania 1 i 3.
Zgadza się. A. Żurakowski mieszkał na Filtrowej blisko 50 lat. Do niedawna jedynym śladem po nim były dwa reliefy wmurowane przy oknie jego pracowni. Niedawno stanął ów pomniczek, a w ścianę wmurowano tablicę kommemoratywną. Niestety wszystko na podwórku, więc niewidoczne dla ogółu.
Niestety wejścia na podwórze broni domofon. Żurakowski był autorem płaskorzeźby na gmachu ZZ w Al. Jerozolimskich 91. Do znajdującej się tam przedwojennej inskrypcji: "Przez samorząd i pracę społeczną do potężnej Polski" dosztukowano "Ludowej". Było o tym m. in. na Fotoforum Gazety (Hrabia?).
Było, było kiedyś na fotoforum. Może nawet ja o tym pisałem - nie pamiętam...
Mam jednak prośbę o dawanie zagadek, które każdy ma szansę zobaczyć. Gdyby chociaż tę płaskorzeźbę i pomniczek było widać zza krat z ogólnodostępnego miejsca...
1. Blog został stworzony w celu miłego spędzenia wolnego czasu - postarajmy się, by ten czas był rzeczywiście przyjemny.
2. Blog jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą go współtworzyć. Proszę pisać na: fenomenwarszawy (małpa) gmail (kropka) com. Szczególnie mile widziane są osoby, które juz dały się poznać w internecie jako miłośnicy Warszawy i warszawskich zagadek.
2. Zagadki mogą być fotograficzne typu "gdzie to jest", ale też np. "skąd to zostało zrobione", "co tu się nie zgadza" itp itd, jak również mogą tez być niefotograficzne. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Odpowiedni poziom trudności zagadek wyjdzie "w praniu".
3. Nie ma zasady "kto odgadł poprzednią, ten daje następną". Następną może dać kazdy, kto akurat ma dobry pomysł.
4. Nie ma zasady "dajemy następną dopiero, gdy poprzednia jest odgadnięta", jednak w granicach rozsądku. Nie musimy wrzucać 20 nowych zagadek, gdy 20 poprzednich nie jest jeszcze odgadniętych.
5. Wrzucając zagadkę nadajemy jej kolejny numer poprzedzony literą "X" (aby w spisie zagadek łatwiej było znaleźć te jeszcze nieodgadnięte). Odpowiedzi (lub domysły) wpisujemy w komentarzach do posta z zagadką.
6. Wszelkie podpowiedzi (fotopodpowiedzi) autor zagadki umieszcza w poście z zagadką poprzez jego edycję.
7. Po odgadnięciu zagadki, autor edytuje post zagadkowy kasując literę "X" z tytułu i wpisując na jego końcu "Odgadnięte przez ...", jednak bez wpisywania prawidłowej odpowiedzi - ona i tak jest we wpisach.
8. Proszę nie wrzucać zagadek zbyt "detalicznych", elementów powtarzalnych, ani miejsc, do których by się dostać, trzeba przejść przez jakies domofony, ochroniarzy itp. Zagadki generalnie powinny dotyczyć Warszawy, natomiast jeśli ktoś bardzo chce wrzucić zagadkę z najbliższych okolic Warszawy, to proszę bardzo, jednak jest proszony o zaznaczenie tego, że jest to zagadka podwarszawska. Proszony jest też o to, by zagadka ta była ciut łatwiejsza, bo tereny podwarszawskie znamy mniej.
9. Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to dopiszę.
Trudne, nie wiem. Chyba będzie potrzena jakaś podpowiedź.
OdpowiedzUsuń???
OdpowiedzUsuńPierwszy raz to widzę.
OdpowiedzUsuńOba obiekty są tego samego autorstwa i znajdują się obok siebie. A autor ma coś wspólnego z Sejmem i Związkami Zawodowymi.
OdpowiedzUsuńNo to może autorem jest Szczepkowski?
OdpowiedzUsuńNie
OdpowiedzUsuńHmm, płaskorzeźba z podpowiedzi dzierży atrybuty nauki i mądrości. Z sejmem coś wspólnego miał też Jan Biernacki, ale ejst "niegóglowalny" (a skoro nie ma go w góglu, to nie ma go wcale ;) więc nie wiem...
OdpowiedzUsuńTeż nie! Dodam, że chodzi o związek zawodowy, który chciał pracować dla Polski, a wcisnęli im Ludową. :-)
OdpowiedzUsuńNo to Żurakowski. Tylko co on ma wspólnego z sejmem i z zagadką?
OdpowiedzUsuń2. No to mamy odpowiedź na pytanie 2- autorem figury i reliefu był A. Żurakowski. Wykonał też płaskorzeźby w sali sejmowej.
OdpowiedzUsuńCzekam na odpowiedź na pytania 1 i 3.
Filtrowa 83, pracownia Żurakowskiego na Osiedlu Artystów Plastyków
OdpowiedzUsuńZgadza się. A. Żurakowski mieszkał na Filtrowej blisko 50 lat. Do niedawna jedynym śladem po nim były dwa reliefy wmurowane przy oknie jego pracowni. Niedawno stanął ów pomniczek, a w ścianę wmurowano tablicę kommemoratywną. Niestety wszystko na podwórku, więc niewidoczne dla ogółu.
OdpowiedzUsuńA wejść można, czy przez domofon tylko? I o co chodzi z tym związkiem zawodowym, bo nie wiem?
OdpowiedzUsuń(I w ogóle katastrofa, Wikipedia nie działa...)
Niestety wejścia na podwórze broni domofon.
OdpowiedzUsuńŻurakowski był autorem płaskorzeźby na gmachu ZZ w Al. Jerozolimskich 91. Do znajdującej się tam przedwojennej inskrypcji: "Przez samorząd i pracę społeczną do potężnej Polski" dosztukowano "Ludowej". Było o tym m. in. na Fotoforum Gazety (Hrabia?).
Było, było kiedyś na fotoforum. Może nawet ja o tym pisałem - nie pamiętam...
OdpowiedzUsuńMam jednak prośbę o dawanie zagadek, które każdy ma szansę zobaczyć. Gdyby chociaż tę płaskorzeźbę i pomniczek było widać zza krat z ogólnodostępnego miejsca...