Może kogoś z zagadkowiczów, to zainteresuje.
Dom Spotkań z Historią rozpoczyna w najbliższy czwartek. tj. 11 marca nowy cykl spotkań poświęconych architekturze warszawy pt' Architektura Polityczna'.
Spotkania rozpoczynają się o godzinie 18-tej w siedzibie Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20
Pierwszy odcinek cyklu nosi tytuł "Warszawa carów"
Opis (za informacją DSH):
W okresie zaborów władza prowadziła dwutorową politykę w dziedzinie architektury i przestrzeni miasta. Z jednej strony ograniczano reprezentacyjne inwestycje, o ile nie służyły rusyfikacji, z drugiej przekształcano istniejące budynki na rosyjską modłę. Ofiarą przebudów padł wtedy m.in. Pałac Staszica czy Kościół Pijarów przy placu Krasińskich. Wzniesiono zaś kilka cerkwi, pomników i koszary.
-----------------------------------
Kolejne spotkania w cyklu:
Warszawa odrodzona
Tuż po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się akcja repolonizacji miasta i jego architektury. Równolegle ze wznoszeniem i projektowaniem nowych niezbędnych stolicy gmachów reprezentacyjnych zacierano ślady rosyjskiego panowania. Ofiarą „czyszczenia” padły prócz pomników także cerkwie. Gmachom przebudowanym wcześniej przez Rosjan przywracano dawny wygląd.
Warszawa sanacyjna
W okresie 20-lecia międzywojennego Warszawa śniła swoje sny o potędze. Projektowane gmachy reprezentacyjne, a także największa inwestycja jaką miała być dzielnica rządowa na Polu Mokotowskim, informować miały o sile odrodzonego państwa. Operowały przy tym językiem właściwym architekturze dyktatur.
Warszawa nazistowska
Jeden z najokrutniejszych planów sprowadzenia wielkiego miasta do roli 40-tysięcznego węzła w tranzycie między wschodem a zachodem przygotowany został przez nazistowskich planistów już w 1939 roku. Miasto stracić miało wszystko, co świadczyło o jego historii i o jego mieszkańcach, a usprawiedliwieniem była ideologia.
Warszawa nowoczesna (funkcjonalna)
Już w czasie wojny powstawać zaczęły plany nowego miasta zbudowanego na gruzach. Miało być ono ucieleśnieniem nowoczesnych idei mających swoje źródła w projektach Corbusiera, nie wolnych od politycznego zaangażowania.
Warszawa socrealizmu
Dzięki zadekretowanej w 1949 roku doktrynie socrealizmu Warszawa stać się miała wzorcowym miastem socjalistycznym. Wznoszeniu nowej architektury towarzyszyło zacieranie śladów miasta burżuazyjnego i poprawianie historii przy wybiórczej odbudowie zabytków.
Warszawa ponowoczesności
Przemiany zapoczątkowane w 1989 roku przyniosły nie tylko nową kapitalistyczną architekturę, ale także stworzyły pole do zmasowanego ataku na pozostałości epoki komunizmu. Procesom tym towarzyszył kłopot z językiem architektonicznym jakim przemawiać ma III RP. Dobitnym przykładem niemoty państwa stał się gmach Sądu Najwyższego przy placu Krasińskich.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wszystko byłoby fajnie, ale na 18 za cholerę się nie wyrobię.
OdpowiedzUsuńnic nie mów - ja cały tydzień pracuję na popołudnie i aż gotuje się, ze złości, że coś takiego mnie omija.
OdpowiedzUsuńA ma ktoś dyktafon? Ja mogę chodzić tylko na co drugi wykład; 11 marca mogę iść i nagrać, lecz nie mam na co:( Jeśli znajdzie się sprzęt, będzie możliwość odsłuchania (i może w ogóle warto to zarchiwizować w empetrzy?)
OdpowiedzUsuńMam dyktafon.
OdpowiedzUsuńa jak otrzymac potem te mp3?
OdpowiedzUsuńjeśli będzie to mp3, to z wrzuceniem do internetu nie ma problemu - choćby na mój serwer.
OdpowiedzUsuń