1/2. Kasa przemysłowców Zgoda/Złota 3. Galeria niechciana, Galeria sztuki niechcianej czy coś takiego. 4- nie chce mi się sprawdzać 5 - Mi Politechnikę.
Fakt, teraz dopiero spojrzałem na stare zdjęcie Kasy i widzę, że jest trochę inaczej. No dobra. Czy to jest gdzieś w rejonie Kredytowa/Mazowiecka/Jasna?
To jest baaardzo podchwytliwa zagadka :) Otóż ten budynek wciąż stoi, ale wygląda dziś zupełnie inaczej, tak, że w życiu nie podejrzewałby go ktoś o pochodzenie z 1901, kto nie wie o tym. Budynek wygląda, jak z lat 30-tych, ewentualnie z lat tużpowojennych.
Jeszcze zanim napiszę, co to jest, jedno pytanie: Czy nie uważacie, że twórcy Muranowa budując narożniki Solidarności/Jana Pawła II (d. Świerczewskiego/Marchlewskiego) wzorowali się na zagadkowym budynku? http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/k/t/Remont_trasy_3393104.jpg
Hrabio, skoro wiesz, to odpowiadaj. To krygowanie się "wiem, ale nie powiem" jest z deczka wkurzające, zwłaszcza że z tego co widać, nikt nie zna rozwiązania tej zagadki. Sam ciekaw jestem, co zacz.
Cholera, był mój wpis z odpowiedzią, ale zniknął (to znaczy ja go skasowałem, ale się wtedy nie skasował, ale jednak się skasował, bo go teraz nie ma :)
Na rogu ul. T. Chałubińskiego i ul. W. Oczki (dawniej ul. Teodora i ul. Nowowspólnej) zbudowane w 1901 roku! http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=chalubinskiego_5&r3=0
Po zniszczeniach wojennych i pospiesznej budowie wygląd gmachu utracił dawną świetność. Czy kiedyś do niej powróci?
otóż, mieściła i mieści się tu bardzo ważna instytucja, która nie mogła czekać lat na odbudowanie. Dawny charakter tego niesamowitego budynku zachowały jedynie schody, którymi codziennie spieszy na zajęcia rzesza studentów.
PS. Co do narożników na Muranowie, które de facto umiejscowione są w linii prostej od zagadkowego budynku, rzeczywiście można pokusić się o stwierdzenie Hrabi.
1. Blog został stworzony w celu miłego spędzenia wolnego czasu - postarajmy się, by ten czas był rzeczywiście przyjemny.
2. Blog jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą go współtworzyć. Proszę pisać na: fenomenwarszawy (małpa) gmail (kropka) com. Szczególnie mile widziane są osoby, które juz dały się poznać w internecie jako miłośnicy Warszawy i warszawskich zagadek.
2. Zagadki mogą być fotograficzne typu "gdzie to jest", ale też np. "skąd to zostało zrobione", "co tu się nie zgadza" itp itd, jak również mogą tez być niefotograficzne. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Odpowiedni poziom trudności zagadek wyjdzie "w praniu".
3. Nie ma zasady "kto odgadł poprzednią, ten daje następną". Następną może dać kazdy, kto akurat ma dobry pomysł.
4. Nie ma zasady "dajemy następną dopiero, gdy poprzednia jest odgadnięta", jednak w granicach rozsądku. Nie musimy wrzucać 20 nowych zagadek, gdy 20 poprzednich nie jest jeszcze odgadniętych.
5. Wrzucając zagadkę nadajemy jej kolejny numer poprzedzony literą "X" (aby w spisie zagadek łatwiej było znaleźć te jeszcze nieodgadnięte). Odpowiedzi (lub domysły) wpisujemy w komentarzach do posta z zagadką.
6. Wszelkie podpowiedzi (fotopodpowiedzi) autor zagadki umieszcza w poście z zagadką poprzez jego edycję.
7. Po odgadnięciu zagadki, autor edytuje post zagadkowy kasując literę "X" z tytułu i wpisując na jego końcu "Odgadnięte przez ...", jednak bez wpisywania prawidłowej odpowiedzi - ona i tak jest we wpisach.
8. Proszę nie wrzucać zagadek zbyt "detalicznych", elementów powtarzalnych, ani miejsc, do których by się dostać, trzeba przejść przez jakies domofony, ochroniarzy itp. Zagadki generalnie powinny dotyczyć Warszawy, natomiast jeśli ktoś bardzo chce wrzucić zagadkę z najbliższych okolic Warszawy, to proszę bardzo, jednak jest proszony o zaznaczenie tego, że jest to zagadka podwarszawska. Proszony jest też o to, by zagadka ta była ciut łatwiejsza, bo tereny podwarszawskie znamy mniej.
9. Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to dopiszę.
1/2. Kasa przemysłowców Zgoda/Złota
OdpowiedzUsuń3. Galeria niechciana, Galeria sztuki niechcianej czy coś takiego.
4- nie chce mi się sprawdzać
5 - Mi Politechnikę.
Aha, Kasa się tu znalazła w 1901, ale nie wiem czy to jest data powstania budynku.
OdpowiedzUsuńEdycja odpowiedzi nr 5 - stary wygląd budynku przypomina mi Politechnikę (o ile to dobra odpowiedź). Obecny - przedmieścia Charkowa.
OdpowiedzUsuńto mi się kojarzy z Wedlem, jak również z Filharmonią, ale czy ja wiem?
OdpowiedzUsuńZ podanych odpowiedzi zgadza się tylko rok zbudowania. Dzisiejszy budynek w ogóle nie przypomina tego z lat swoich świetności.
OdpowiedzUsuńFakt, teraz dopiero spojrzałem na stare zdjęcie Kasy i widzę, że jest trochę inaczej. No dobra. Czy to jest gdzieś w rejonie Kredytowa/Mazowiecka/Jasna?
OdpowiedzUsuńNie w tych rejonach.
OdpowiedzUsuńtrochę mi się to kojarzy z kamienicą pestykusa na teatralnym...
OdpowiedzUsuńTo jest baaardzo podchwytliwa zagadka :) Otóż ten budynek wciąż stoi, ale wygląda dziś zupełnie inaczej, tak, że w życiu nie podejrzewałby go ktoś o pochodzenie z 1901, kto nie wie o tym. Budynek wygląda, jak z lat 30-tych, ewentualnie z lat tużpowojennych.
OdpowiedzUsuńJeszcze zanim napiszę, co to jest, jedno pytanie: Czy nie uważacie, że twórcy Muranowa budując narożniki Solidarności/Jana Pawła II (d. Świerczewskiego/Marchlewskiego) wzorowali się na zagadkowym budynku?
http://img.interia.pl/wiadomosci/nimg/k/t/Remont_trasy_3393104.jpg
Wybudowany w 1901, a przypomina dawną wersję tylko zaokrąglonym narożnikiem (może jeszcze jakieś wnętrza, ale tam nie byłem)
OdpowiedzUsuńHrabio, skoro wiesz, to odpowiadaj. To krygowanie się "wiem, ale nie powiem" jest z deczka wkurzające, zwłaszcza że z tego co widać, nikt nie zna rozwiązania tej zagadki. Sam ciekaw jestem, co zacz.
OdpowiedzUsuńCholera, był mój wpis z odpowiedzią, ale zniknął (to znaczy ja go skasowałem, ale się wtedy nie skasował, ale jednak się skasował, bo go teraz nie ma :)
OdpowiedzUsuńWięc piszę odpowiedź jeszcze raz:
OdpowiedzUsuńJest to...
[werble...]
[więcej werbli...]
[jeszcze trochę werbli...]
[talerz perkusyjny]
Collegium Anatomicum
[trąbki!]
Na rogu ul. T. Chałubińskiego i ul. W. Oczki (dawniej ul. Teodora i ul. Nowowspólnej) zbudowane w 1901 roku!
http://www.warszawa1939.pl/index.php?r1=chalubinskiego_5&r3=0
Po zniszczeniach wojennych i pospiesznej budowie wygląd gmachu utracił dawną świetność. Czy kiedyś do niej powróci?
OdpowiedzUsuńotóż, mieściła i mieści się tu bardzo ważna instytucja, która nie mogła czekać lat na odbudowanie. Dawny charakter tego niesamowitego budynku zachowały jedynie schody, którymi codziennie spieszy na zajęcia rzesza studentów.
PS. Co do narożników na Muranowie, które de facto umiejscowione są w linii prostej od zagadkowego budynku, rzeczywiście można pokusić się o stwierdzenie Hrabi.
Hrabio wyprzedziłeś mojego posta, chciałem, żeby jeszcze ktoś pogłówkował.
OdpowiedzUsuńMusiałem pisać go aż 11 minut.
Gratuluję.
Jeszcze poproszę o jeden epitet (może być długi i barwny) opisujący dzisiejszy wygląd Collegium Anatomicum.
OdpowiedzUsuńTeraz już wiem, co to - w życiu bym nie wpadł. Mi się kojarzy z pancernikiem.
OdpowiedzUsuń