niedziela, 30 stycznia 2011

zagadka 1550 Barbarę koronują, ale Zygmunt boi się, że matka go otruje. przy niej nie zdejmuje nawet rękawiczek.

oto cytat z interesującej książki wspomnieniowej:

"Ale teraz zupełnie szkoły nie poznałem. Nie wiem co, ale coś się zmieniło. (...) Nie weszliśmy do środka szkoły, bo były godziny lekcji. Zapomniałem zapytać, czy istnieje jeszcze kaplica, do której codziennie rano chodziliśmy śpiewać "Kiedy ranne wstają zorze", kaplica w stylu secesyjnym, gdzie skrzydła aniołów na bocznych ścianach tworzyły sklepienie."

i na przykład, na przykład pytanie jest takie... o jakim obiekcie mowa, i co się z nim stało?


Miałkotek wiedziała o co się rozchodzi, i otrzymuje tradycyjną nagrodę - zabawkę. to znaczy, nagrodę - piosenkę.

7 komentarzy:

 1. Szkoła i secesja to (poza obecnym Wydziałem Architektury PW, który jednakowoż szkołą był bardzo krótko) jedynie chyba LO im. Władysława IV przy d. ul. Zygmuntowskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. ach ty bezczelny smarkaczu, nie bądź taki pewny siebie!*


  *)cytat

  OdpowiedzUsuń
 3. Liceum Zamoyskiego przy Smolnej, wejście od innej strony?

  OdpowiedzUsuń
 4. wejście od innej strony? to nie wyczerpuje zagadnienia ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. tytułem uzupełnienia - Wydział Architektury PW też jest w pewnym sensie nadal szkołą, nawet wyższą. ale zarówno jego budynek, jak i "Władka Czwartego" z secesją niewiele mają wspólnego.
  gimnazjum, obecnie liceum im. Zamoyskiego, zostało zaś kompletnie ogolone ze swego wystroju. nie chadzałem tam, ale myślę, że i po wspomnianej kaplicy nawet senne marzenie nie pozostało.

  OdpowiedzUsuń
 6. Faktycznie nie wyczerpuje, ale szkoła począwszy od powstania jako szkoła generała Chrzanowskiego przeszła tyle, że jak kto się chce wyczerpać, to trza się przegryźć przez to: http://www.zamoyski.edu.pl/?p=czytaj&t=czytaj&nr=1&id=6&l=1 ;)

  OdpowiedzUsuń