Jest to model osłony reaktora atomowego dla Elektrowni w Żarnowcu. Więcej można przeczytać tu: http://www.werttrew.fora.pl/obiekty-i-miejsca-do-identyfikacji,8/cos-na-terenie-pw,1821.html
Cytuję: "Jest to część tzw. 'powłoki bezpieczeństwa', w ktorej znajdował się reaktor atomowy. Betonowe urządzenie, które stoi przy Wydziale Elektroniiki PW jest modelem takiej powłoki w skali 1:10. Na tym modelu badano wytrzymałość na wysokie ciśnienie - około 3 atmosfer, któe mogłoby wystąpić w prawdziwej powłoce bezpieczeństwa w przypadku awarii reaktora. Walec jest wykonany ze specjalnie sprężanego betonu. Niestety betonowych szczegółów nie znam.
Prace te prowadzono trzydzieści lat temu, kiedy w Zarnowcu miała powstać pierwsza polska elektrownia atomowa. Polscy naukowcy (a może i decydenci) wykazali się rozsądnym podejściem do sprawy, ponieważ uznali, że radziecki sposób myślenia o reaktorach atomowych jest nie do przyjęcia. Według radzieckiego sposobu myślenia wokół elektrowni miał wystarczyć 'pas bezpieczeństwa', czyli mówiąc w dużym skrócie - pas zaoranej ziemi. Polacy uznali, że lepiej wykorzystać doświadczenia z Zachodu i wykonać specjalny walec, który miałby wytrzymać wysokie ciśnienie."
1. Blog został stworzony w celu miłego spędzenia wolnego czasu - postarajmy się, by ten czas był rzeczywiście przyjemny.
2. Blog jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą go współtworzyć. Proszę pisać na: fenomenwarszawy (małpa) gmail (kropka) com. Szczególnie mile widziane są osoby, które juz dały się poznać w internecie jako miłośnicy Warszawy i warszawskich zagadek.
2. Zagadki mogą być fotograficzne typu "gdzie to jest", ale też np. "skąd to zostało zrobione", "co tu się nie zgadza" itp itd, jak również mogą tez być niefotograficzne. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Odpowiedni poziom trudności zagadek wyjdzie "w praniu".
3. Nie ma zasady "kto odgadł poprzednią, ten daje następną". Następną może dać kazdy, kto akurat ma dobry pomysł.
4. Nie ma zasady "dajemy następną dopiero, gdy poprzednia jest odgadnięta", jednak w granicach rozsądku. Nie musimy wrzucać 20 nowych zagadek, gdy 20 poprzednich nie jest jeszcze odgadniętych.
5. Wrzucając zagadkę nadajemy jej kolejny numer poprzedzony literą "X" (aby w spisie zagadek łatwiej było znaleźć te jeszcze nieodgadnięte). Odpowiedzi (lub domysły) wpisujemy w komentarzach do posta z zagadką.
6. Wszelkie podpowiedzi (fotopodpowiedzi) autor zagadki umieszcza w poście z zagadką poprzez jego edycję.
7. Po odgadnięciu zagadki, autor edytuje post zagadkowy kasując literę "X" z tytułu i wpisując na jego końcu "Odgadnięte przez ...", jednak bez wpisywania prawidłowej odpowiedzi - ona i tak jest we wpisach.
8. Proszę nie wrzucać zagadek zbyt "detalicznych", elementów powtarzalnych, ani miejsc, do których by się dostać, trzeba przejść przez jakies domofony, ochroniarzy itp. Zagadki generalnie powinny dotyczyć Warszawy, natomiast jeśli ktoś bardzo chce wrzucić zagadkę z najbliższych okolic Warszawy, to proszę bardzo, jednak jest proszony o zaznaczenie tego, że jest to zagadka podwarszawska. Proszony jest też o to, by zagadka ta była ciut łatwiejsza, bo tereny podwarszawskie znamy mniej.
9. Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to dopiszę.
Niedaleko Placu Politechniki, w stronę Trasy Łazienkowskiej. Też się zastanawiam, co to...
OdpowiedzUsuńJest to model osłony reaktora atomowego dla Elektrowni w Żarnowcu.
OdpowiedzUsuńWięcej można przeczytać tu: http://www.werttrew.fora.pl/obiekty-i-miejsca-do-identyfikacji,8/cos-na-terenie-pw,1821.html
Można... by było, gdyby się tam miało konto. Ale wierzę na słowo.
OdpowiedzUsuńCytuję: "Jest to część tzw. 'powłoki bezpieczeństwa', w ktorej znajdował się reaktor atomowy. Betonowe urządzenie, które stoi przy Wydziale Elektroniiki PW jest modelem takiej powłoki w skali 1:10. Na tym modelu badano wytrzymałość na wysokie ciśnienie - około 3 atmosfer, któe mogłoby wystąpić w prawdziwej powłoce bezpieczeństwa w przypadku awarii reaktora. Walec jest wykonany ze specjalnie sprężanego betonu. Niestety betonowych szczegółów nie znam.
OdpowiedzUsuńPrace te prowadzono trzydzieści lat temu, kiedy w Zarnowcu miała powstać pierwsza polska elektrownia atomowa. Polscy naukowcy (a może i decydenci) wykazali się rozsądnym podejściem do sprawy, ponieważ uznali, że radziecki sposób myślenia o reaktorach atomowych jest nie do przyjęcia. Według radzieckiego sposobu myślenia wokół elektrowni miał wystarczyć 'pas bezpieczeństwa', czyli mówiąc w dużym skrócie - pas zaoranej ziemi. Polacy uznali, że lepiej wykorzystać doświadczenia z Zachodu i wykonać specjalny walec, który miałby wytrzymać wysokie ciśnienie."
Pojechałem wtedy koleja do Żarnowca, ale nie mozna było wysiąść z pociagu bo szczuli psami:)
OdpowiedzUsuń