czwartek, 20 stycznia 2011

1521. - Akcja GTWB XXXIX - "Straszne, dziwne, opuszczone miejsca "

Gdzie to? Co to? H_Piotr.

Rmikke odpowiedział gdzie, a Michel - co. W nagrodę - węgierski rock.

5 komentarzy:

 1. Niedaleko Placu Politechniki, w stronę Trasy Łazienkowskiej. Też się zastanawiam, co to...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest to model osłony reaktora atomowego dla Elektrowni w Żarnowcu.
  Więcej można przeczytać tu: http://www.werttrew.fora.pl/obiekty-i-miejsca-do-identyfikacji,8/cos-na-terenie-pw,1821.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Można... by było, gdyby się tam miało konto. Ale wierzę na słowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytuję: "Jest to część tzw. 'powłoki bezpieczeństwa', w ktorej znajdował się reaktor atomowy. Betonowe urządzenie, które stoi przy Wydziale Elektroniiki PW jest modelem takiej powłoki w skali 1:10. Na tym modelu badano wytrzymałość na wysokie ciśnienie - około 3 atmosfer, któe mogłoby wystąpić w prawdziwej powłoce bezpieczeństwa w przypadku awarii reaktora. Walec jest wykonany ze specjalnie sprężanego betonu. Niestety betonowych szczegółów nie znam.

  Prace te prowadzono trzydzieści lat temu, kiedy w Zarnowcu miała powstać pierwsza polska elektrownia atomowa. Polscy naukowcy (a może i decydenci) wykazali się rozsądnym podejściem do sprawy, ponieważ uznali, że radziecki sposób myślenia o reaktorach atomowych jest nie do przyjęcia. Według radzieckiego sposobu myślenia wokół elektrowni miał wystarczyć 'pas bezpieczeństwa', czyli mówiąc w dużym skrócie - pas zaoranej ziemi. Polacy uznali, że lepiej wykorzystać doświadczenia z Zachodu i wykonać specjalny walec, który miałby wytrzymać wysokie ciśnienie."

  OdpowiedzUsuń
 5. Pojechałem wtedy koleja do Żarnowca, ale nie mozna było wysiąść z pociagu bo szczuli psami:)

  OdpowiedzUsuń