sobota, 22 stycznia 2011

1526. - W wieku 24 lat zmarł książę Janusz III, ostatni Piast mazowiecki. W efekcie Warszawa wraz z Mazowszem została anektowana przez Polskę.

Tak więc po dziś dzień niemal 1/3 czasu istnienia Warszawy związana jest z Księstwem Mazowieckim, a nie z Polską :)
Oczywiście gdyby iść po ilości wydarzeń i ich ważkości dla miasta i dla kraju, to proporcje byłyby zupełnie inne.

Dobrze, a teraz seria pytań:
1. Co to za krzyż*? Tak, ten konkretny. Jaką ma historię?
2. W którym kościele wisi?
3. Gdzie wisiał pierwotnie?

Marcin jest proszony o nie(p)odpowiadanie.
H_Piotr.

* - to nie ten z Krakowskiego Przedmieścia.

Podpowiedź I (24 I, 8:15), bo chyba nie doczekam się nawet prób odgadnięcia - Krzyż jest (a to niespodzianka!) związany z II Wojną Światową, a kościół w którym wisi, został podczas tej wojny bardzo poważnie zniszczony (druga niespodzianka!).

Podpowiedź II (25 I, 7:50) Kościół był naprawdę bardzo, bardzo mocno zniszczony, ale to chyba ślepy zaułek podpowiedziowy, więc podpowiadam inaczej - kiedyś zadałem zagadkę z najbliższego otoczenia tego kościoła i też sprawiła ona wielkie trudności. Wtedy w końcu odgadł, o ile pamiętam, Rubeus.

Podpowiedź III (25 I, 15:50) Krzyż wisi po prawej od głównego wejścia, w prawej nawie. Jest spory, a nawa bardzo wysoka.

Podpowiedź IV (26 I, 12:30) Kościół stoi w dzielnicy administracyjnej Warszawa-Śródmieście.

MichalJ dostaje piosenkę o niepoddawaniu się.

18 komentarzy:

 1. No tak, bo takich kościołów to bardzo mało jest...

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie jednak powstrzymam się od dalszych podpowiedzi, bo jeszcze nie ochłonąłem po tamtej :) A może ona coś komuś jednak rozjaśni?

  Jak tak długo (w tym wypdaku 2 doby) pod zagadką nie ma żadnego wpisu, to zaczynam się zastanawiać - a może coś skopsałem pisząc post i się on nie wyświetla innym? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyświetla się, tylko w głowie się nie rozświetla. :)
  Proszę o podpowiedź prywatną: czy te francuskie kolory mają znaczenie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie, to nie ma nic wspólnego z Francją. Po lewej to wstęga w kolorach polskiej flagi, a po prawej (niebieski-czarny-niebieki)... może kolory jakiegoś oddziału wojskowego? Sam nie wiem.

  Żoliborzanko, a czy Ty też chciałabyś dodawać swoje zagadki?

  OdpowiedzUsuń
 5. no więc, żeby wykazać się dobrą wolą zagadkową, wygóglałem najróżniejsze kombinacje słów "nadpalony", "spalony", "opalony", "zwęglony", "krzyż", "krucyfiks", "kościół", "nawa", "Warszawa".

  bez rezultatu :_'

  OdpowiedzUsuń
 6. A bo faktycznie, jak się zdaje, ten krzyż jest niegóglowalny. Po prostu trzeba się szwendać po mieście i patrzeć na szczegóły i czytać napisy na tablicach

  OdpowiedzUsuń
 7. Cześć i czołem.
  Wydaje mi się, że to jest krzyż z kościoła św. Marcina.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pytacie skąd się wziąłem? Nie, nie stamtąd. Zagadkowy kościół był jeszcze bardziej zniszczony od kościoła św. Marcina (tak, da się jeszcze bardziej).

  OdpowiedzUsuń
 9. No jeżeli to jest u P&P na Koszykach, to zaraz pójdę sprawdzić...

  OdpowiedzUsuń
 10. Zamknięte było. Ale o 15 ma być msza to pójdę jeszcze raz.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wisi. Krzyż, pod którym powstańcy odprawiali msze polowe na podwórku przy Poznańskiej 12. Tam jest tablica o nim też: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/dd/Poznanska_15sierpnia1944.jpg
  Zrobiony z belek ze spalonego w czasie powstania budynku.
  A, i żeby nie było: kościół ma adres Nowogrodzka 51.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tak pięknie, że piękniej się nie da! Oczywiście, wszystko się zgadza! I co, trudna była ta zagadka? Po czym poznałeś, że to jednak tam?

  OdpowiedzUsuń
 13. Trudna. Kiedyś tam często chodziłem na msze, ale tego krzyża jeszcze nie było.
  Jakoś tak mi wyszło z podpowiedzi, że to będzie Śródmieście, ale nie Starówka, i zacząłem sobie przepowiadać ciężko zniszczone kościoły, a wtedy mnie naszło, że była taka długo męczona zagadka o kaplicy św. Barbary, sprawdziłem w guglu i to było to.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czyli jednak udało Ci się wygóglać ten krzyż? Mnie się nie udało. Nawet na oficjalnej stronie parafii nie znalazłem o nim ani słowa...

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie, nie, w guglu sprawdziłem podpowiedź, znaczy czy dobrze pamiętałem, że Rubeus zgadł świętą Barbarę.

  Natomiast jak już się krzyż widziało i przeczytało, to daje się wyguglać informację o Poznańskiej 12 w kalendarium Powstania Warszawskiego w wiki. I w ogóle zapytanie gugla o
  >>"poznańska 12" krzyż powstanie<<
  daje dużo wyników, ale w drugą stronę pytanie o "krzyż przeniesiony do kościoła" etc. daje miliony odpowiedzi o całkiem innym krzyżu i nic tam znaleźć nie idzie.

  OdpowiedzUsuń