1. Gdzie to jest?
2. Co się tu mieści?
3. Daty budowy i nazwisko projektanta?
i pytanie na deser:
4. Jaki to właściwie styl architektoniczny? :)
H_Piotr.
Michel odpowiedział prawidłowo na konkretne pytania oraz dał propozycję do dyskusji, dlatego dostaje adekwatną piosenkę.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
1. Nowowiejska vis à vis GG PW.
OdpowiedzUsuń2. Napis na frontonie głosi : "Instytut Techniki Cieplnej".
3. 1952-56; Józefowie Ufnalewski i Korszyński.
4. Bieda-soc?
1. Tak!
OdpowiedzUsuń2. Tak!
3. Tak!
4. Pytanie pozostawiam otwarte. Kto ma inne propozycje? A może wszyscy się zgadzają? :)
generalnie można się zgodzić, bo nic lepszego się nie wymyśli.
OdpowiedzUsuńjeno mnie zawsze dziwi nazywanie SOC...izmem czegoś, w czym niewiele socjalizmu. taki MDM na przykład - to jest to! pałac im. Dżugaszwilego też ujdzie.
;-)
Jest coś takiego jak biedasoc, ale mnie ostatnio, gdym przechodził tamtędy, uderzyło znaczne podobieństwo tego portalu (bo nie całego budynku) do portali gmachów państwowych z lat 30-tych, np. w Al. Szucha, czy Sądów na Lesznie. Nie ma tu żadnych rzeźb robotników podtrzymujących portal, ani miejsca na nich, więc motyw braku funduszy na takie rzeźby odpada.
OdpowiedzUsuńPewna pani profesor (której nie zawsze można wierzyć) pisze:"Pierwotny projekt przewidywał oblicowanie fasady płytami piaskowca i klinkierem, oraz zwieńczenie budynku tralkową attyką. Ze względów OSZCZĘDNOŚCIOWYCH (podkr. michel) cokół pokryto pasmowym boniowaniem, wejście główne ukształtowano w formy prostokątnego triforium ze zdwojonymi pilastrami."
OdpowiedzUsuńStąd mi przyszedł ten bieda-soc.
Bardzo żałuję, że zabrakło im na tralkową attykę ;)
OdpowiedzUsuńLudzie to w ogóle socrealizmem nazywaja wszystko, co powstało między 1945, a 1989, nawet osiedle Za Żelazną Bramą(!) i Dworzec Centralny(!!!)
Osobiście bardzo lubię biedascorealizm, szczególnie mieszkaniówkę. To często sa bardzo pożądnie zaprojektowane osiedla o ludzkiej skali, której już potem niemal nie było.