czwartek, 10 marca 2011

Zagadka nr 1656. - Trzydniowa bitwa pod Warszawa między Rzeczpospolitą, a Szwecją i Brandenburgią. Walki na Bródnie, Żeraniu i Tarchominie.

Co to? Gdzie to?
Kto zaprojektował to wnętrze w obecnej formie i kiedy? H_Piotr.

Prawidłowo odpowiedział/a mbt i w nagrodę dostaje lirycznego Gierka.

3 komentarze:

  1. Kościół w.Wawrzyńca na ul. Redutowej

    OdpowiedzUsuń
  2. Początki kościoła we wsi Wielka Wola sięgają już XIV w., a pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z dokumentu antypapieża Jana XXIII z 1412 r. Do XVII w. kościół św. Wawrzyńca był kościołem filialnym parafii św. Jana. W 1611 r. przy drewnianym kościele w Wielkiej Woli erygowano samodzielna parafię.
    W 1655 r. w czasie potopu szwedzkiego drewniany kościółek spłonął. Odbudowany został jako drewniany, lecz był skromny i brakowało w nim podstawowych sprzętów kościelnych. W 1695 r. z inicjatywy dziekana warszawskiego ks. Mikołaja Popławskiego rozpoczęto budowę murowanej świątyni. Fundusze na ten cel ofiarowała królowa Marysieńka Sobieska. Po śmierci króla Jana III Sobieskiego prace zostały wstrzymane, a budowę ukończona dopiero w 1755 r. Początkowo pracami kierował Joachim D. Jauch, który pełnił obowiązki dyrektora królewskiego Urzędu Budowlanego, a po jego śmierci pracami kierował Jan F. Knöbel.
    Wtedy właśnie powstał jednonawowy kościół na planie prostokąta z wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Podczas oblężenia Warszawy przez wojska pruskie w 1794 r. kościół został zamieniony w bastion obronny i został zniszczony. W 1807 r. został odremontowany i konsekrowany w 1811 r.
    W 1831 r. w czasie powstania listopadowego świątynia została ponownie zniszczona, ponieważ znalazła się w obrębie słynnej reduty wolskiej. Po upadku powstania listopadowego, w 1834 r. kościół został zamieniony na cerkiew pw. Matki Boskiej Włodzimierskiej, patronki dnia, w którym zdobyto Warszawę. Dla upamiętnienia zwycięskiej bitwy w ściany cerkwi wmurowano 12 rosyjskich luf armatnich z kulami, które tkwią w nich do dnia dzisiejszego. W 1845 r. umieszczono tu również 6 tablic z inskrypcjami, upamiętniających uczestników szturmu oraz jego przebieg.
    Podczas I wojny światowej świątynia została zwrócona kościołowi katolickiemu przez niemieckiego gubernatora, a jej oficjalne przejęcie nastąpiło w 1919 r. W 1923 r. erygowano nową parafię pw. św. Wawrzyńca.
    W 1939 r. w czasie obrony Woli kościół zbytnio nie ucierpiał, lecz w czasie powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r. w przykościelnym ogrodzie Niemcy dokonywali masowych egzekucji, oraz podpalili kościół, który następnie został odbudowany po wojnie.
    Obecnie jest to budowla jednonawowa, wzniesiona na planie prostokąta, z wieloboczną absydą.
    W ostatnich latach parafia św. Wawrzyńca przeniosła swoją siedzibę do nowego kościoła na ul. Redutowej na Woli zmieniając patrona na „Dobrego Pasterza”. Kościół przez pewien czas nie był użytkowany. Od 2005 r. kościół ponownie wznowił swoją działalność i jest odrębną parafią św. Wawrzyńca.
    informacja ze strony http://www.um.warszawa.pl/o-warszawie/kompendium-wiedzy/kosciol-sw-wawrzynca

    OdpowiedzUsuń
  3. Owszem, to tam! Brawo!

    Niestety, cały ten artykuł o kościele nie odpowiada na pytanie, kto właściwie zaprojektował wnętrze...

    Jauch/Pöpelmann w XVIII wieku? Idźkowski/Gołoński po Powstaniu Listopadowym? Sosnowski po 1918?

    OdpowiedzUsuń