sobota, 13 listopada 2010

1303.

1. Co to jest?
2. Gdzie to jest?
3. Kto to zaprojektował? I znów, internet podaje dwa nazwiska, a właściwie jedno nazwisko oraz to samo nazwisko z błędem.
4. Kiedy to wybudowano?
5. Skąd (mniej więcej) zrobiłem to zdjęcie? H_Piotr.

Marcin podejrzewał słuszne okolice, ale odgadł I am I! Dla obu Was nagroda - Psychodeliczne Estonki.

3 komentarze:

 1. Czy są to okolice nowoświatowo-chmielne?

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie tak - pasaż Italia zasadniczo, w szerszym ujęciu było u mnie http://stolicaiokolica.blogspot.com/2010/08/nowy-swiat-chmielna-bracka-aleje.html
  Adres to Nowy Świat 23, wejście ze wszystkich czterech otaczających ulic. Wg netu "wybudowany w latach 1923-1924 według projektu Juliusza Nagórnego. Na początku XX w. mieściła się w niej restauracja „Trocadero”. Właściciel Władysław Kościelski, właściciel wydawnictwa „Biblioteka Polska” postawił nową kamienicę z przeznaczeniem na największą księgarnię w Warszawie, która z powodzeniem działała do 1929 r. Dla jej poszerzenia dokupił sąsiednią posesję pod nr. 25., której rodowód sięga 1822 r. i była ona wybudowana dla właściciela Jasińskiego. Geneza powstania pasażu „Italia” sięga 1928 r. gdy posesja Kościelskich stała się własnością Luciany Frassati-Gawrońskiej, żony polskiego dyplomaty i arystokraty, córki właściciela dziennika „La Stampa”, matki włoskiego polityka Jasia Gawrońskiego, zmarłej w 2007 r. Wejście do niego wiodło przez zabytkową bramę kamienicy Jasińskich/Kościelskich. Od frontu w dawnym lokalu księgarni mieściła się kawiarnia „Italia”, wystrój jej wnętrza w stylu tureckim, później nazwaną „Swann”. We wnętrzach pasażu urządzono kino, dancing."
  A zdjęcie musiałeś robić gdzieś od strony Smyka, jak sądzę, a może Pałacu Brzozowskich?

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak!

  ("tak" po szwedzku znaczy "dziękuję")

  "kawiarnia „Italia”, wystrój jej wnętrza w stylu tureckim" - A potem była kawiarnia "Türkiye" o wystroju wnętrza w stylu włoskim :)))

  OdpowiedzUsuń