piątek, 3 grudnia 2010

1387. - Litwa: Władysław Jagiełło nadał bojarom prawa, mające zachęcić ich do przyjęcia chrztu. Pozwala im oglądać "Klan".

Zagadka nietypowa, bo pytaniem nie jest GDZIETO, a przynajmniej nie głównym pytaniem.
Jest sobie całkiem przeciętny bloczek, który swoją niezwykłość zdradza nam dopiero na ortofotomapie / góglu-ert. Otóz składa się on z dwóch części, z których jedna jest przedwojenna, a druga powojenna. I tu pada pytanie: Która jest przed- a która powojenna? No a poza tym, GDZIETO :) H_Piotr
PS. Części bloku nazwałem zgodnie z kierunkami świata reprezentowanymi przez te części.


Podpowiedź I (3 XII, 18:25) Wejścia do klatek schodowych obu części:Lavinka wróży z fusów dzielnicę, a Mokotka i Er rozróżniają architekturę przedwojenną od powojennej. Ciekawe, czy rozróżnią rock&rolla od disco polo.

9 komentarzy:

 1. różnią się tak niewiele, że doprawdy trudno wyczuć!

  po podpowiedzi wydawałoby się, że
  płn-wsh przed
  płd-zach po

  bo pierwsza ma okna trójdzielne (bywały po wojnie? jakoś nie kojarzę), i trochę bardziej finezyjne opracownanie wejścia.

  wdawałoby, bo najpierw myślałem odwrotnie - sądząc po ślusarce! na dodatek mamy hojne upstrzenie fasady typowo przedwojennymi (ale pewnie nie tylko) otworami wentylacyjnymi do podokiennych "chłódowników" kuchennych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam zielonego pojęcia, więc pewnie Ochota. Przedwojenną od razu ustawiałam lewą, ale szczerze powiedziawszy to tylko przeczucie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam te same skojarzenia co Er, zresztą kto przed wojną budowałby balkony do połowy szerokości okien i prostokątne okna na klatkę też charakterystyczne dla budownictwa lat 50-tych i 60-tych
  co do lokalizacji to mam niejasne skojarzenie z okolicami Madalińskiego i Alei Niepodległości - ale tylko mgliście...

  OdpowiedzUsuń
 4. Er - Dokładnie tak jest! Trójdzielne na pewno trudniej znaleźć w powojennych, ale sądzę, że dałoby się. Chłodowniki też były stosowane również po wojnie. Np. u mnie w domu :)

  Lavinka - Zadziwiasz mnie. Tak, to Ochota!

  Mokotka - Też słusznie prawisz (w części dochodzeniowej KIEDY, bo w tej GDZIE to już nie).

  Oczywiście obie części mają adresy z dwóch różnych ulic i są oddzielone parkanem od siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje skojarzenia mogą być zaburzone, bo teraz jestem Ochotką:)) - czy to zatem Opaczewska?! lub jej okolice?

  OdpowiedzUsuń
 6. ja bym odstawiał obszar Białobrzeska - Bitwy - Grójecka - Kopińska, bo tam domy stoją twarzami na PnWsch i PdZach ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Połowa domu ma adres na uliczkę w bliskiej okolicy Opaczewskiej - Dunajecką (czyli brawo dla Mokotko-Ochotki), a druga połowa na jedną z ulic wymienionych przez Era - Bitwy Warszawskiej 1920 Roku(zatem brawa i dla niego).

  Dunajecka 6 / Bitwy 1B - oto pełny adres.

  OdpowiedzUsuń
 8. no nie, brawka mi się nie należą, bo obstawiałem drugą stronę Bitwy Warszawskiej (jak Marchlewski, Dzierżyński i Kon).

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj już przestań, pomyliłeś się tylko o jakieś 50 metrów (szerokość ul. Wery Warszawskiej)

  OdpowiedzUsuń