Kontynuując temat starych zdjęć - ujęcie z powojennego filmu. Jakość kiepska, dlatego mały rozmiar:
1.Gdzie?
2. Jaki to budynek?
3. Co powstało tuż obok?
4. Z jakiego to filmu?
Proste - na pewno sobie poradzicie :)
... i się udało, tak to miejsce wygląda dzisiaj:
Stolica i okolica podpowiedział, Jola doprecyzowała tytuł filmu, a Hrabia Piotr odgadł pozostałe punkty.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Bardzo fajny pomysł z zagadkami ze starych filmów! tak się składa, że ostatnio widziałem ten film, więc mam lepszą pozycję startową, więc aby nie "psuć" innym zabawy, na razie tylko powiem, że wiem :)
OdpowiedzUsuńdokładnie, grajmy fair play :) Dodam, że na odpowiedzi czekam jeszcze dziś, po czym nie będzie mnie przez kilka dni. Będzie czas do namysłu :-)
OdpowiedzUsuńAl. Niepodległości?
OdpowiedzUsuńnie..ja wiem połowicznie - to znaczy jaki film i co powstało obok, ale mieszkam dosc daleko i budynku nie kojarzę - więc jeszcze kombinuję po cichu:)
OdpowiedzUsuńto nie Aleja Niepodległości, ale także znacząca ulica. Film znany warszawiakom
OdpowiedzUsuńBezczelnie podpowiem, że to pierwszy polski barwny film :)
OdpowiedzUsuńNo dobra film to "Przygoda na Mariensztacie" - jak rozumiem obok powstał właśnie rzeczny Mariensztat, ale nie mogę skojarzyc przy trasie WZ tego budynku...poza tym w filmie ten pierwotny Mariensztat jest juz wybudowany, wiec sądzę ze teren budowy to raczej okolice Placu Bankowego
OdpowiedzUsuńTo ja może w takim razie odpowiem :)
OdpowiedzUsuń4. Film to "Przygoda na Mariensztacie"...
1. ...ale ta akurat scena nie została nakręcona na Mariensztacie, chociaż jednak przy Trasie WZ, a konkretnie na rogu Żelaznej i (ówczesnej) al. Świerczewskiego (przed wojną Leszno, w latach 90-tych XX wieku al. Solidarności, ob. al. "Solidarności")
2. Budynek widoczny na pierwszym planie to gmach Szkół Powszechnych nr 10, 17, 56 i 119 z lat 30-tych, w tle zaś widać świeżo zbudowany blok Muranowa, a po lewej widać cień jeszcze niezburzonej kamienicy narożnej, gmachu liceum i gimnazjum Towarzystwa Szkoły Średniej "Collegium".
3. Tuż obok d. szkoły powszechnej powstała socrealistyczna siedziba Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Wola, obecnie Urzędu Dzielnicy Warszawa-Wola. Przytuliła się i niejako osaczyła piękny funkcjonalistyczny budynek.
A numer autobusu jest zagadką, bo według www.trasbus.com w 1953 Żelazną na północ od Świerczewskiego nie jeździła żadna linia, więc to pewnie specjalnie na potrzeby filmu, żeby zmaarkować ruch uliczny :)
OdpowiedzUsuńDokładnie - wszystko się zgadza :) Gmach Urzędu Dzielnicy Wola niestety oszpecił przedwojenną szkołę i zdominował skrzyżowanie. Kadr pochodzi ze sceny, w której majster Ciepielewski dostaje mandat od pani-milicjant, za nieprawidłowe przejście przez ulicę. Jest to rok 1953
OdpowiedzUsuń