poniedziałek, 4 stycznia 2010

Zagadka nr 232.

Gdzie Społem zaprasza? No gdzie? Hrabia_Piotr.

Fotopodpowiedź, druga część zagadkowej reklamy:


I ktoś mi jeszcze powie, ze w PRL-u nie było kolorowo? ;)

Podpowiedź II:
Żeby kojarzyć tę reklamę trzeba albo pamiętać tę okolicę sprzed kilkunastu lat, albo obecnie wciskać się we wszystkie zakamarki.
Podpowiedź III:
No nie wiem, czy ja za trudne daję? Napiszę wprost - reklama znajduje się na oficynie kamienicy, która dawniej (do ok. 1997 roku) była doskonale widoczna z bardzo ruchliwego miejsca, a po zbudowaniu nowego budynku jest za nim schowana i widać ją jedynie po wejściu na podwórko tejze kamienicy. Prosze podać albo adres kamienicy (lub ewentualnie opis ujednoznaczniający) albo chociaz nazwę budynku, który zasłonił swym cielskiem reklamę rodem z PRL-u.

Chociaż o rozwiązanie otarli sie Marcin, Vtec_z i Rubeus, to jednak prawidłową odpowiedź podał w końcu StolicaiOkolica, zatem brawa dla niego! W nagrodę dostaje prawa wydania przewodnika p.t. "Szlakiem PRL-owskich billboardów".

26 komentarzy:

 1. Czy to jest któraś z tych rud... ekhm, przepraszam, starszych kamienic przy Rondzie ONZ pomiędzy Prostą a Jana Pawła?

  OdpowiedzUsuń
 2. To są te okolice. Poproszę dokładniej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hm, nie mam pojęcia, tzn wydaje mi się że przy Ciepłej albo na Waliców.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ech, no to teraz mogę sobie strzelać od Pańskiej przez Żelazną do Grzybowskiej, bo naprawdę zlewają mi się te rud... znaczy się, zabytkowe kamienice.

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłeś bliżej, niż Ci się wdawało :)

  Rozejrzyj się na ortofotomapie albo zumi (nie pamiętam) po tych okolicach - dzięki temu, że zdjęcia były robione nieco pod skosem, widać niektóre ściany. Widać (troszkę) właśnie tę z reklamą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyły narożnej kamienicy przy Siennej róg Jana Pawła II czyli ścian od wjazdu na zaplecze Holiday Inn. Ale to i tak Marcin odgadł ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja chciałem powiedzieć, że jeszcze ani razu w życiu nie korzystałem ani z zumi, ani z tego ortocośtam. Wstyd się przyznać, ale nie bardzo wiem, do czego to służy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Vtec_z - Bardzo blisko, ale to jednak nie to :)

  Marcinie - Ortofotomapa to takie "wczoraj i dziś" z lotu ptaka. A nawet "Przedwczoraj, wczoraj, dziś rano i dziś" naraz.
  Skoro nie korzystałeś, to sobie skorzystaj:
  http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapa/Mapa.aspx?service=Historical

  OdpowiedzUsuń
 9. Skorzystam w domu, bo mój internet w pracy jest zasilany chyba węglem albo czymś z przedwczoraj a nie dziś. Dzięki za info - ale rozumiem, że z lotu ptaka, czyli elewacji i tak nie widać?

  OdpowiedzUsuń
 10. Z lotu ptaka, ale jednak ciut pod skosem, więc elewacjeczasem widać. A żeby było śmieszniej, w niektórych rejonach miasta widać np. elewacje południowe, w innych północne, wschodnie, zachodnie. Zależy jak się względem powierzchni ziemi ustawił satelita / samolot.

  OdpowiedzUsuń
 11. Z opisu wynika że chodzić może (mówię o tym nowoczesnym, co zasłoniło) o któreś z Atrium, ale ja nigdy nie wiem, które to Atrium Tower, Atrium Plaza, Atrium Residence, Atrium Park czy Atrium Remiza.

  Względnie może to być hotel (Westin?) z taką charakterystyczną windą w zwężającej się ku górze szklanej obudowie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Żaden z tych, ale na szczęście już nie dużo zostało nowych budynków w okolicy ronda ONZ, które ZASŁONIŁY kamienice.

  OdpowiedzUsuń
 13. A to nie jest ta obok BOŚ Banku ?

  OdpowiedzUsuń
 14. BOŚ Bank o ile wiem, znajduje się w wieżowcu "Rondo 1", który co prawda zasłonił oficyny kamienicy przy Mariańskiej 1, ale nie powstał około 1997 roku, tylko znacznie później. Ale jesteś na dobrej drodze.

  OdpowiedzUsuń
 15. W tym czasie powstał biurowiec przy Siennej 39, więc pewnie tam.

  OdpowiedzUsuń
 16. Aha, BOŚ Bank jest dwa budynki bliżej od Rondo 1 - na JP II 12

  OdpowiedzUsuń
 17. Sprawdziłem sobie okolice na Ortofotomapie - przecież budynek przy Jana Pawła II 12 (tzw. "Kaskada") nie zasłania żadnej kamienicy. Mówię Wam, krążycie w bardzo bliskiej okolicy, a ciągle omijacie zagadkowy budynek.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ani też Sienna 39. Już naprawde kończą się Wam budynki, które zasłaniają od ruchliwych miejsc tyły kamienic z reklamami.

  OdpowiedzUsuń
 19. Tyły Ilmetu przy Rondzie ONZ?

  OdpowiedzUsuń
 20. BRAWO! W końcu! Tak, tyły jednego z najbrzyszych wieżowców w Warszawie, Ilmetu, którey przez kilka ładnych lat (wciąż?) "przyozdabiało" kręcące się, jak fryga, na dachu logo pewnej marki samochodów. Czarująca reklama Społem rodem z PRL-u przyozdabia zaś oficynę kamienicy przy Śliskiej 54 i do czasu zbudowania wieżowca była doskonale widoczna z ronda ONZ. Żeby ją teraz zobaczyć (i sfotografować) trzeba wejść w bramę tejże kamienicy, skręcić na podwórku w prawo i zadrzeć głowę wysoko.

  OdpowiedzUsuń
 21. A fakt. Zapomniałem o tym zupełnie. To logo nadal przyozdabia ten budynek, gwoli ścisłości. Jest to jedna z niewielu rzeczy, jakie widać z okna mieszkania mojej babci.

  OdpowiedzUsuń