ta willa ma swoją nazwę - dziwną bo dziwną ale ma nie to nie projekt pniewskiego to zupełnie nie ten rejon - calkiem niedaleko z tego miejsca do ulicy z poprzedniej zagadki.
Eee, Rubeusie - to naprawdę willa Zalewskich, Rzymska 13; pierwotny przedwojenny adres - Miedzeszyńska 12..Projektował Pniewski, będący zresztą przyjecielem Andrzeja Zalewskiego z harcerstwa. Prwie takie samo zdjęcie znajduje się w książce "Saska Kępa" H. Faryny - Paszkiewicz na str 75. Bardzo podobny styl prezentował zaprojektowany nieco pózniej nowy pawilon MSZ (pałacu Bruhla) - oczywiście również Pniewski:)
hmmm - to znaczy się, że w Arkadach się rąbneli bo mam podpisane jak byk jako "Dom jednorodzinny w Warszawie arch. Lucjan Korngold, arch. Henryk Blum." I najpierw miało iść, że nie wiem gdzie to,
ale wg. sławetnej bazy ten duet zaprojektował tylko budynek przy Chocimskiej 8/10 - Willa państwa K.
Ale faktycznie na mapie historycznej 1935 widać że to jednak saska kępa, a nie mokotów
Rubeusie - Ostatnio pewna pani z KOBiDZ-u potwierdziła moje wątpliwości co do kompetencji ludzi tworzących "sławetną bazę". Byli to niemal ludzie z łapanki.
1. Blog został stworzony w celu miłego spędzenia wolnego czasu - postarajmy się, by ten czas był rzeczywiście przyjemny.
2. Blog jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą go współtworzyć. Proszę pisać na: fenomenwarszawy (małpa) gmail (kropka) com. Szczególnie mile widziane są osoby, które juz dały się poznać w internecie jako miłośnicy Warszawy i warszawskich zagadek.
2. Zagadki mogą być fotograficzne typu "gdzie to jest", ale też np. "skąd to zostało zrobione", "co tu się nie zgadza" itp itd, jak również mogą tez być niefotograficzne. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Odpowiedni poziom trudności zagadek wyjdzie "w praniu".
3. Nie ma zasady "kto odgadł poprzednią, ten daje następną". Następną może dać kazdy, kto akurat ma dobry pomysł.
4. Nie ma zasady "dajemy następną dopiero, gdy poprzednia jest odgadnięta", jednak w granicach rozsądku. Nie musimy wrzucać 20 nowych zagadek, gdy 20 poprzednich nie jest jeszcze odgadniętych.
5. Wrzucając zagadkę nadajemy jej kolejny numer poprzedzony literą "X" (aby w spisie zagadek łatwiej było znaleźć te jeszcze nieodgadnięte). Odpowiedzi (lub domysły) wpisujemy w komentarzach do posta z zagadką.
6. Wszelkie podpowiedzi (fotopodpowiedzi) autor zagadki umieszcza w poście z zagadką poprzez jego edycję.
7. Po odgadnięciu zagadki, autor edytuje post zagadkowy kasując literę "X" z tytułu i wpisując na jego końcu "Odgadnięte przez ...", jednak bez wpisywania prawidłowej odpowiedzi - ona i tak jest we wpisach.
8. Proszę nie wrzucać zagadek zbyt "detalicznych", elementów powtarzalnych, ani miejsc, do których by się dostać, trzeba przejść przez jakies domofony, ochroniarzy itp. Zagadki generalnie powinny dotyczyć Warszawy, natomiast jeśli ktoś bardzo chce wrzucić zagadkę z najbliższych okolic Warszawy, to proszę bardzo, jednak jest proszony o zaznaczenie tego, że jest to zagadka podwarszawska. Proszony jest też o to, by zagadka ta była ciut łatwiejsza, bo tereny podwarszawskie znamy mniej.
9. Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to dopiszę.
1. Willa
OdpowiedzUsuń2. Bohdan Pniewski
3. Przy ul. Rzymskiej, widok od Wału Miedzeszyńskiego.
Coś pięknego...
OdpowiedzUsuńta willa ma swoją nazwę - dziwną bo dziwną ale ma
OdpowiedzUsuńnie to nie projekt pniewskiego
to zupełnie nie ten rejon - calkiem niedaleko z tego miejsca do ulicy z poprzedniej zagadki.
Stolico - mam jeszcze 2 ilustracje przedwojennych cudeniek i jak je 'wyprostuję' trafią one do zagadek.
OdpowiedzUsuńEee, Rubeusie - to naprawdę willa Zalewskich, Rzymska 13; pierwotny przedwojenny adres - Miedzeszyńska 12..Projektował Pniewski, będący zresztą przyjecielem Andrzeja Zalewskiego z harcerstwa. Prwie takie samo zdjęcie znajduje się w książce "Saska Kępa" H. Faryny - Paszkiewicz na str 75. Bardzo podobny styl prezentował zaprojektowany nieco pózniej nowy pawilon MSZ (pałacu Bruhla) - oczywiście również Pniewski:)
OdpowiedzUsuńhmmm - to znaczy się, że w Arkadach się rąbneli bo mam podpisane jak byk jako "Dom jednorodzinny w Warszawie arch. Lucjan Korngold, arch. Henryk Blum."
OdpowiedzUsuńI najpierw miało iść, że nie wiem gdzie to,
ale wg. sławetnej bazy ten duet zaprojektował tylko budynek przy Chocimskiej 8/10 - Willa państwa K.
Ale faktycznie na mapie historycznej 1935 widać że to jednak saska kępa, a nie mokotów
A co to za "sławetna baza"?
OdpowiedzUsuń@roody - gminna ewidencja zabytków m.st warszawy - http://spiszabyktow.um.warszawa.pl
OdpowiedzUsuńA dlaczego sławetna - ano zerknij do dyskusji pod tym wpisem
http://warszawawobiektywie.waw.pl/2010/01/zakrecona-willa-z-lowickiej/
Rubeusie - Ostatnio pewna pani z KOBiDZ-u potwierdziła moje wątpliwości co do kompetencji ludzi tworzących "sławetną bazę". Byli to niemal ludzie z łapanki.
OdpowiedzUsuńOkej, tę baz znałem. Link za link - to znacie?
OdpowiedzUsuńhttp://www.fundacja-hereditas.pl/ksiazka.php?idk=3