poniedziałek, 8 lutego 2010

Zagadka 321



Podajcie:
1. adres
2. autora
3. datę powstania
4. inwestora
5. styl (porównajcie z zagadką 318)

Tak to wygląda po ponad 70 latach:



Udało się! Stolicy i okolicy dobrze się zdawało, zagadkę odgadła Jola, ale po dłuższej dyskusji Hrabia Piotr sprostował info z Gazety Stołecznej. Po mojej analizie zdjęć przyznaję - to On miał rację :)

17 komentarzy:

  1. Kojarzy mi się trochę z Filtrową 60 (+/-2)... gdzieś mam zdjęcia, ale głęboko zarchiwizowane, więc w tej chwili nie dam rady porównać.

    OdpowiedzUsuń
  2. nie, to nie ten adres

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda mi na Aleje Niepodległości zaraz obok eSGieHu, ale reszty odpowiedzi nie znam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. 1936 - klasyczny mokotowski modernizm - Romuald Gut - Al NIepodległości 163

    OdpowiedzUsuń
  5. a inwestor Towarzystwo Inżynieryjno-Budowlanego Budopol

    OdpowiedzUsuń
  6. Nieprawda. To Aleje Niepodległości 156, projektu Jadwigi i Janusza Ostrowskich. Nie może to byc AL. Niepodległości chociażby slatego, że ta kamienica stoi po parzystej stronie ulicy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Sprawa jest o tyle ciekawa, że wiem, skąd wziął się błąd - widzieliśmy to samo zdjęcie błędnie podpisane "Al. Niepodległości 163 proj. Romuald Gutt". Natomiast ja widziałem również zdjęcie tej kamianicy z podpisem "Al. Niepodległości 156 kamienica proj. Jadwigi i Janusza Ostrowskich, stan po wojnie" i to do mnie bardziej przemawia, bo jak ktoś pomylił się w numeracji domu, to i przy nazwisku projektanta mógł się pomylić.

    OdpowiedzUsuń
  8. jest to kamienica wg projektu Romualda Gutta, choć w kwestii adresu też mam wątpliwości - wg moich info. jest to Aleja ... 163
    Dom powstał w latach 1935-36

    OdpowiedzUsuń
  9. myślisz, że był błąd w gazecie?! - ja jutro sprawdzę na żywca - ale wydaje mi się, że ta o której ty pisze jest faktycznie po po drugiej stronie ulicy - http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/51,34889,6949001.html?i=1

    OdpowiedzUsuń
  10. Ale to JEST Al. Niepodległości 156, więc sądzę, że ktoś po prostu dał podpis (może i dobry*) do złego zdjęcia.

    * - może kamienicę Al. Niepodległości 163 faktycznie zaprojektował Gutt - jest ona wykonana z szarej cegły, a wiemy, że był to jego ulubiony materiał przed wojną.

    OdpowiedzUsuń
  11. Oj, mało to błędów a Gazecie Stołecznej?

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja sam opierałem się w tej zagadce na "Stołku"...

    OdpowiedzUsuń
  13. Po analizie kilku zdjęć stwierdzam, że jest to Aleja ... 156. Jest to kamienica 3 od ul.Rakowieckiej po parzystej stronie. Po skorzystaniu z ortofoto mapy wiem, że pod numerem 163 widnieje inna kamienica - widoczne loggie.

    OdpowiedzUsuń
  14. Piotr - masz rację, tam teraz na dole jest jakis barek chyba - ale to chyba nie jest szara cegła, vis a vis masz budynek Wierzbickiego z szarej cegły, a to drugie zdjęcie pokazuje wyraźnie ze elewacja jest pokryta zwykłym tynkiem

    OdpowiedzUsuń
  15. W takim razie Hrabia Piotr ma rację, a Gazeta Stołeczna się myli...

    OdpowiedzUsuń
  16. Oczywiście, że al. Niepodległości 156. Ja mieszkam w kamienicy pod nr 163 i znam obie te kamienice. Małgorzata

    OdpowiedzUsuń