sobota, 8 września 2012

2528 zagadka bez odpowiedzi


Uprzejmie proszę o pomoc w identyfikacji miejsca z zamieszczonej fotografii Warszawy z 1945 r. Być może jest to banalne, ale naprawdę nic nie przychodzi mi do głowy. Sprawdziłem jedynie, że nie jest to ani kamienica na rogu Wilczej i Marszałkowskiej (ta istniejąca), ani kamienica z sowami przy Jagiellońskiej. No i pytanie czy budynek jeszcze istnieje. Zdjęcie pochodzi z książki "Portret miasta", ale widziałem je także w paru innych.

 Przyszła mi do głowy jeszcze jedna możliwość w zakresie różnych technicznych pomyłek, dość często spotykanych. Zdjęcie mogło być odwrócone i - jeśli tak się stało - należy rozpatrzeć także i taki widok:

16 komentarzy:

 1. Na razie mogę tylko tyle powiedzieć:
  - na 99% lewy brzeg Wisły (w związku z tym, trudno powiedzieć, czy stoi do dziś)
  - półokrągły wykusz na rogu nie idzie przez wszystkie kondygnacja, ale kończy się już po pierwszym piętrze (widać kawałek daszku), może to komuś coś pomoże
  - w wolnej chwili zajrzę do książki o barykadach powstańczych i zobaczę, gdzie stały barykady tuż przy skrzyżowaniach

  OdpowiedzUsuń
 2. troche mnie zbily z tropu te atlasy (?) trzymajace pierwsze pietro. bez nich strzelalabym na rog Natolinskiej i 6sierpnia...

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo pilnie przejrzałem tę książkę i okazuje się, że barykady były na niemal każdym narożniku. Potem uważnie przejrzałem ok. setki zdjęć narożników warszawskich i nie rozpoznałem tego.

  OdpowiedzUsuń
 4. biorąc pod uwagę liczbę narożników i nieistniejących kamienic - może być trudno.
  biorąc pod uwagę burdel panujący w archiwach materiałów wizualnych - być może to w ogóle nie Warszawa
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie no gdzie w Polsce jeszcze były barykady? (i warszawskie latarnie-pastorały)

  OdpowiedzUsuń
 6. może we Wrocławiu? a może to nie w Polsce, a w Stalingradzie chociażby.
  ale raczej to pierwsze "biorąc pod uwagę"

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak wspomniałem, zdjęcie to pokazane jest w kilku książkach o Warszawie. Ale może być tak, że ktoś zrobił błąd a inni go powielili.

  Szczerze mówiąc, myślałem, że to jakieś ogólnie znane miejsce/zdjęcie i że tylko ja tego nie poznaję. Ale w pewnym sensie mi ulżyło. Choć, oczywiście, wolałbym znać odpowiedź na pytanie: gdzieto.

  OdpowiedzUsuń
 8. A nie jest to przypadkiem kamienica z wieżyczką na rogu Targowej i Ząbkowskiej.
  Pozdrawiam, El Gato

  OdpowiedzUsuń
 9. Z samego kształtu podobna, ale z drugiej strony nie mam żadnego zdjęcia sprzed wojny - te, które posiadam (powojenne) pokazują kamienicę bez dekoracji. Poza tym ciekawi mnie, czy na wklejonym przeze mnie zdjęciu nad wykuszem jest balkonik czy kontynuacja tego samego w górę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety, to nie jest ta kamienica. Kamienica ze zdjęcia ma na bocznej (dłuższej) elewacji wykusze, a ta z Pragi nie ma. Takie rzeczy raczej się nie zmieniały podczas skuwania detali.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dałoby radę gdzieś po prawej stronie zrobić kategorię "Zagadki nierozwiązane"? Pod archiwum czy obserwatorami na przykład.

  OdpowiedzUsuń
 12. Według mnie to Warszawa na 95% - pastorały nasze były też w Lublinie, chyba w Łodzi i podobnież w Sosnowcu, kamienica ma okna "polskie" - więc Wrocław i w ogóle ziemie odzyskane odpadają. W Łodzi, mimo iż to ruski zabór dawny, też polskie okna były rzadkością - raczej bywały tylko w drewniakach. Więc Warszawa, W Lublinie raczej nie było barykad... (chyba, nie jestem tu szpec niestety). Gabaryt zabudowy w ścisłym centrum bywał taki, nawet 4-piętrówki się zdarzały, ale ja Warszawę obstawiam. Póki co to jedyny pewniak... No i to że lewy brzeg - też raczej pewne.

  OdpowiedzUsuń
 13. A oto i rozwiązanie: http://warsawid.blogspot.com/2013/05/powrot-do-domu.html

  OdpowiedzUsuń
 14. No i się zagadka rozwiązała: ->linka

  OdpowiedzUsuń
 15. Piotr z bloga "Warszawska identyfikacja" odnalazł to miejsce! Zdejmuję iksa :)

  OdpowiedzUsuń