Krótko i na temat: Gdzie?
Pytania poza koń kursowe: Czemu? Kiedy? Daty, nazwiska, fakty, anegdoty...
H_Piotr.
Podpowiedź I (20 III, 11:45) To miejsce ma pewne cechy wspólne z "prawdziwymi" Bielanami (w znaczeniu dawnym - jarmarczno-wypoczynkowym), np. też znajdowało się nad Wisłą.
Podpowiedź II (22 III, 13:50) Bliżej Śródmieścia, niż "prawdziwe" Bielany.
Podpowiedź III (23 III, 13:40) To jest fragment planu z 1892 roku. To miejsce nie mogłoby być wykorzystane pod "Żydowskie Bielany" (ani jakiekolwiek inne) jeszcze niedługo wcześniej.
Podpowiedź IV (24 III, 17:10) Szerszy kadr:
MichalJ odpowiedział prawidłowo i otrzymuje bon na tabletkę dającą szczęśliwsze życie.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Kirkut praski?
OdpowiedzUsuń"W l. 70-tych XIX w. musiał ów kirkut wyglądać niespecjalnie, skoro od wschodu i południa nie miał ogrodzenia, praktycznie nie było zieleni, a piaszczysty grunt zasypywał groby."
Nie, to nie tam.
OdpowiedzUsuńJakby co, to dodałem podpowiedź.
OdpowiedzUsuńDruga podpowiedź!
OdpowiedzUsuńPodpowiedź trzecia!
OdpowiedzUsuńDe non tolerandis Judaeis, czyli w całej Warszawie, ale nie na Pradze, co wyłącza prawą stronę Wisły :)
OdpowiedzUsuńNiedawno, czyli do 5 czerwca 1862 roku. Coś związane z Żydami, ale nie Muranów, bo ten był zabudowany, a tu wyraźnie widać las. Z tego samego powodu nie pasuje mi teren pomiędzy Cytadelą a Nowym Miastem, bo tam w 75 roku linia kolejowa do mostu już biegła.
Marymont? Dolina Rudawki?
Jak słusznie zauważyłeś, wyłączało przed 5 czerwca 1862. Ale to jest 1892. Daję podpowiedź czwartą :)
OdpowiedzUsuńTo jest na północ od fortu Śliwickiego, naprzeciwko północnego końca Cytadeli. Ale dlaczego - pojęcia nie mam.
OdpowiedzUsuńNa tym planie: http://www.mapywig.org/m/City_plans/VARSHAVA-WARSZAWA.jpg dobrze widać to miejsce, tyle, że bez podpisu..
OdpowiedzUsuńTak! To tam!
OdpowiedzUsuńNikt nic o tym zjawisku nie wie?
Widać nikt. I o co chodzi z tym 'wcześniej'?
OdpowiedzUsuńOraz gdzie jest relacja o blokach/kamienicach/whatever przy SGH?
W 1775 likwidowali Żydowskie gminy Nowy Potok i Nowa Jerozolima, zaś Żydzi przenieśli się w okolice dzisiejszej Jagiellońskiej (czyli właśnie w okolice fortu Jasińskiego). W dodatku właśnie w jurydyce Golędzinowskiej Stanisław August planował założyć miasteczko żydowskie wg tego wpisu: http://wislawarszawska.pl/artykul-91-Goledzinow
OdpowiedzUsuńMoże to sa pozostałości po tych osadnikach?
MichalJ: "wcześniej" - teren tuż koło fortu był nie do ruszenia przez większą część XIX wieku, ale pod koniec stulecia Rosjanie doszli do wniosku, że "stare" fortyfikacje się już niezbyt nadają (rozwój broni pogalopował) i zmienili koncepcję fortyfikacji Warszawy. Być może właśnie wtedy pozwolili mieszkańcom się wylegiwać na nadwiślańskiej plaży tuż koło fortu.
OdpowiedzUsuńWyjaśnienia co do relacji składam drogą mejlową :)
Weldon - Raczej nie wiązałbym tych dwóch wydarzeń jako zbyt odległych w czasie. Chociaż może? Na pewno na Pradze mieszkało sporo Żydów, więc pewnie woleli mieć kąpielisko o teren piknikowy gdzieś bliżej domów, niż po drugiej stronie Wisły, stąd te "Żydowskie Bielany".
Czyli Zielone Swiątki i zabawa katolików na Bielanach u Kamedułów, a vis a vis bawili się Żydzi z Pragi?
OdpowiedzUsuńTo może być ciekawe.
Faktycznie, przyjęło się, że warszawski lud opanował górę Pólkowską, gdzie i omnibusem i z Fajansem można było się dostać, ale wątpliwe jest, żeby Żydom ze Szmulek opłacało się przebijać na tę stronę Wisły.
Tereny powyżej mostu przy Cytadeli chyba niespecjalnie nadawały się do biwakowania, w przeciwieństwie do esplanady fortu. Akurat dorwałem się do "Szkiców historycznych z życia Żydów w Warszawie", może coś tam będzie wspomniane o rozrywkach :)
http://www.biblioteka.warszawa1939.pl/tygodniki.php?rok=1860&numer=36
OdpowiedzUsuńFaktycznie, tradycja majówek we wsi Goledzinów sięgają dość daleko wstecz :)