Gdyby ktoś się pytał: to są daty wmurowania kamienia węgielnego, oddania kościoła do użytku i wmurowania tablicy. A tłumaczenie też bym chętnie przeczytał...
Przyszło mi do głowy, że sięgnięcie do źródła da lepszy efekt, ale, niestety, dają tłumaczenie tylko tablicy zamontowanej za ołtarzem:
„Za panowania Stanisława Augusta ojca Ojczyzny, kiedy Rzeczpospolita uspokojona, a swobodne wykonywanie obrzędów religijnych na nowo prawem publicznym zabezpieczone zostało, położono dnia 4 V 1778 r. pierwszy kamień pod budujący się kościół poświęcony w stolicy ku odbywaniu publicznych nabożeństw wyznania augsburskiego”
O tej drugiej wspominają tylko, że:
"W urodziny króla Stanisława Augusta 17 I 1788 r. nad głównym wejściem do kościoła umieszczono kamienną tablicę pamiątkową z datami położenia kamienia węgielnego i poświęcenia kościoła."
1. Blog został stworzony w celu miłego spędzenia wolnego czasu - postarajmy się, by ten czas był rzeczywiście przyjemny.
2. Blog jest otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą go współtworzyć. Proszę pisać na: fenomenwarszawy (małpa) gmail (kropka) com. Szczególnie mile widziane są osoby, które juz dały się poznać w internecie jako miłośnicy Warszawy i warszawskich zagadek.
2. Zagadki mogą być fotograficzne typu "gdzie to jest", ale też np. "skąd to zostało zrobione", "co tu się nie zgadza" itp itd, jak również mogą tez być niefotograficzne. Wszystko zależy od Waszej fantazji. Odpowiedni poziom trudności zagadek wyjdzie "w praniu".
3. Nie ma zasady "kto odgadł poprzednią, ten daje następną". Następną może dać kazdy, kto akurat ma dobry pomysł.
4. Nie ma zasady "dajemy następną dopiero, gdy poprzednia jest odgadnięta", jednak w granicach rozsądku. Nie musimy wrzucać 20 nowych zagadek, gdy 20 poprzednich nie jest jeszcze odgadniętych.
5. Wrzucając zagadkę nadajemy jej kolejny numer poprzedzony literą "X" (aby w spisie zagadek łatwiej było znaleźć te jeszcze nieodgadnięte). Odpowiedzi (lub domysły) wpisujemy w komentarzach do posta z zagadką.
6. Wszelkie podpowiedzi (fotopodpowiedzi) autor zagadki umieszcza w poście z zagadką poprzez jego edycję.
7. Po odgadnięciu zagadki, autor edytuje post zagadkowy kasując literę "X" z tytułu i wpisując na jego końcu "Odgadnięte przez ...", jednak bez wpisywania prawidłowej odpowiedzi - ona i tak jest we wpisach.
8. Proszę nie wrzucać zagadek zbyt "detalicznych", elementów powtarzalnych, ani miejsc, do których by się dostać, trzeba przejść przez jakies domofony, ochroniarzy itp. Zagadki generalnie powinny dotyczyć Warszawy, natomiast jeśli ktoś bardzo chce wrzucić zagadkę z najbliższych okolic Warszawy, to proszę bardzo, jednak jest proszony o zaznaczenie tego, że jest to zagadka podwarszawska. Proszony jest też o to, by zagadka ta była ciut łatwiejsza, bo tereny podwarszawskie znamy mniej.
9. Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy, to dopiszę.
Kojarzę coś w ten deseń, z królem Stasiem chyba nawet, z przedsionka Bazylianów na Miodowej, ale nie jestem przekonany że to to...
OdpowiedzUsuńNie to.
OdpowiedzUsuńŚw. Trójcy (luterański). Bodajże 1778/1781/1788.
OdpowiedzUsuńWszystko się zgadza!
OdpowiedzUsuńGdyby ktoś się pytał: to są daty wmurowania kamienia węgielnego, oddania kościoła do użytku i wmurowania tablicy. A tłumaczenie też bym chętnie przeczytał...
OdpowiedzUsuńPrzepuść przez google translate.
OdpowiedzUsuńTrochę śmieszne rzeczy wychodzą, ale ogólny sens można wyłapać ;)
Żeby tylko kto znaki interpunkcyjne i spacje powstawiał, to reszta jest z górki :D
Przyszło mi do głowy, że sięgnięcie do źródła da lepszy efekt, ale, niestety, dają tłumaczenie tylko tablicy zamontowanej za ołtarzem:
OdpowiedzUsuń„Za panowania Stanisława Augusta ojca Ojczyzny, kiedy Rzeczpospolita uspokojona, a swobodne wykonywanie obrzędów religijnych na nowo prawem publicznym zabezpieczone zostało, położono dnia 4 V 1778 r. pierwszy kamień pod budujący się kościół poświęcony w stolicy ku odbywaniu publicznych nabożeństw wyznania augsburskiego”
O tej drugiej wspominają tylko, że:
"W urodziny króla Stanisława Augusta 17 I 1788 r. nad głównym wejściem do kościoła umieszczono kamienną tablicę pamiątkową z datami położenia kamienia węgielnego i poświęcenia kościoła."
Ale, może, te treści się trochę pokrywają?
Czyli tablicy za 5 miesięcy stukną 224 lata.
OdpowiedzUsuń